Türkiye’nin insansız hava aracının İran’da konuşlandırılması tepkiyle karşılaştı

İranlı yetkililer, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi ve Dışişleri Bakanı’nın ölümüne neden olan kazada düşen helikopterin yerinin tespit edilmesinde zorlananınca Türkiye’den yardım talep etti. Türkiye bu talep üzerine askeri kuvvetlere ait bir Akıncı İHA gönderdi. Ama bu durum İran’da tartışma yarattı.

‘’İHA’LAR İRAN HAVA SAHASINA GİRDİ BİLGİLERİ KAYDETTİ’’

İran basınına göre, “Dünyanın en güçlü casus araçlarından biri olan Türk Akıncı insansız hava aracı, İran’ın hava sahasına yüzlerce kilometre derinliğe kadar girdiğini ve Türkiye sınırındaki kuzeybatı bölgesini izledi ve bilgileri kaydetti” diye yazdı.

Aralarında Salahodin Khadiw’in de bulunduğu dış politika uzmanları bu olayı Türkiye’nin askeri ve ekonomik başarısının ve İran’ın bölgesel rakibiyle rekabet etme mücadelesinin bir işareti olarak değerlendirdi.

Khadiw, Arman Daily için kaleme aldığı yazıda “Akıncı İHA’sı Türk ekonomisindeki dönüşümü ve askeri-ekonomik komplekslerin bu dönüşümdeki önemini temsil ediyor” dedi.

“Akıncı’nın İran üzerindeki uçuşu, yaptırımlar nedeniyle yenilikçi gelişmelerden ve yeni teknolojilerden mahrum kalan İran’ın izole edilmiş ekonomisindeki büyük bir zayıflığı ortaya çıkardı.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir