18 Yaşındaki Zehra’yı Katleden Fail İlimder İlter’e Ağırlaştırılmış Müebbet!

Muğla’nın Milas ilçesinde kardeşinin tedavi masrafları için çalışan 18 yaşındaki Zehra Bayır’ı katledip cansız bedenini havuza atan İlimder İlter, ‘kadına karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı. Cezasında indirim uygulanmadı.

24 Temmuz 2022 akşamı Muğla’nın Milas ilçesinde çalışan Zehra Bayır ile işletme sahipleri arasında çıkan tartışma sonucu başına sert biçimle vurulup havuza atılan Zehra Bayır’ın hayatını kaybetmesinin ardından işletmenin ortakları İlimder İlter ve Ömer İlter, garson Ünal Karakülah, Hatice K., Taner K. ve Milas Adliyesi’nde görevli katip Ahmet G., gözaltına alındı. Şüphelilerden İlter kardeşler ile Karakülah tutuklandı, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

CESEDİN ÜZERİNDEN KATİLE AİT DNA ÇIKTI

Hazırlanan 65 sayfalık iddianamede Zehra’nın sağ kulağında darp izi, sol göz dış kısımda açılma, omuzda kesici olan yaralanma izleri, sol kol dirsek çevresinde çok sayıda darp izi, sol el orta parmakta kesi olduğu belirtildi. İddianamede, Zehra’nın kaldığı odanın içerisinde çarşafsız bir yatak ile baza bulunduğu, odanın kullanılmadığı izleniminin yaratıldığı, Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarı Amirliği’nin raporunda saat, perde ve çamaşırlarda Zehra Bayır’a ait DNA profilinin elde edildiği, cesedin üstüne örtüldüğü belirtilen kırmızı battaniye üzerinde de İlimder İlter’e ait DNA örneği elde edildiği kaydedildi.

Zehra’nın ölümünün genel beden travmasına bağlı kafatası, sternum ve çok sayıda kot kırıkları ile beyin, beyincik, beyin sapı ve omurilik kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana geldiği ortaya koyuldu. Sanıklar tarafından cesedinin bir müddet dışarıda bekletildikten sonra da göletin içine bırakıldığı anlatıldı.

7. DURUŞMADAN KARAR ÇIKTI

Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 7’nci duruşmada İlimder İlter, ‘kadına karşı kasten öldürme’ suçundan indirim uygulanmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ömer İlter ve Ünal Karakülah, ‘kadına karşı kasten öldürme’ suçundan delil yetersizliği nedeniyle beraat etti. Ömer İlter ve Ünal Karakülah ayrıca ‘suç delillerini gizleme’ suçundan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak İlter ile Karakülah, ceza miktarları ve tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak yurt dışı yasağı uygulanmak suretiyle tahliye edildi. Ahmet G. ise delil yetersizliğinden beraat etti. Hatice K. ‘suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme’ suçundan 1 yıl 8 ay, Taner K. aynı suçtan 10 ay, suça sürüklenen çocuk T. İ. de aynı suçtan 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezalarla ilgili hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir